Rewitalizacja okolic oczu

Skóra wokół oczu jest wyjątkowo cienka i delikatna, a jej grubość wynosi tylko ok. 0,5 cm. Wyposażona jest w stosunkowo niewielką liczbę gruczołów łojowych, co w połączeniu z faktem, że tkanka podskórna tej okolicy jest bardzo słabo rozwinięta, powoduje dosyć szybkie wiotczenie skóry, zmianę jej kolorytu oraz wczesne pojawienie się zmarszczek, zasinień i skłonności do opuchnięć.

Osoby ze zwiotczałą i przebarwioną skórą pod oczami często narzekają na to, że są postrzegane przez otoczenie jako nieustannie zmęczone lub smutne. Współczesna medycyna estetyczna dysponuje na szczęście szerokim wachlarzem małoinwazyjnych zabiegów mogących poprawić wygląd okolicy oczu oraz jakość i strukturę skóry.

Dostępne metody rewitalizacji skóry, takie jak mezoterapia igłowa, osocze bogatopłytkowe czy derma rollery medyczne, powodują jej pogrubienie, napięcie i wzmocnienie. Pozwalają także na zmniejszenie zasinień, podkówek i cieni pod oczami oraz na zmniejszenie obrzęków i worków pod oczami. Nie bez znaczenia estetycznego jest również możliwość poprawy jakości naskórka i likwidacji drobnych przebarwień.

Za pomocą toksyny botulinowej likwiduje się zmarszczki w kącikach oczu (tzw. kurze łapki) i zmarszczki znajdujące się pod okiem, na dolnej powiece. Przy użyciu toksyny możliwe jest również uniesienie brwi, co powoduje tzw. „otwarcie” oka.

Wreszcie, bardzo korzystnie na wygląd okolic oczu wpływa wypełnianie tzw. doliny łez oraz drobnych zmarszczek znajdujących się w zewnętrznych kącikach oczu. Wykonuje się je najczęściej za pomocą kwasu hialuronowego.

Mechanizm działania poszczególnych zabiegów mających na celu rewitalizację skóry jest różny, ale w dużej mierze opiera się na ujędrnieniu i poprawie napięcia skóry poprzez przemodelowanie struktury jej włókien kolagenowych oraz regenerację naskórka. Oprócz stymulacji produkcji kolagenu, bardzo ważna jest również poprawa ukrwienia skóry pod oczami.

Okolica oczu jest okolicą bardzo wrażliwą i trudną do rewitalizacji. Wszelkie interwencje w tym obszarze muszą być dobrze przemyślane, ze względu na łatwość wywołania obrzęków czy uszkodzeń skóry. Nie wszystkie zabiegi, procedury i preparaty są dopuszczone do stosowania w tej okolicy.

czytaj więcej...

Dla kogo?  

Zabiegi rewitalizacji okolic oczu polecane są osobom, które skarżą się na cienką i zwiotczałą skórę powiek, cienie pod oczami, zasinienia wokół oczu, ciemne podkówki, worki pod oczami oraz zmarszczki mimiczne w okolicy oczu – w kącikach oczu (tzw. kurze łapki) oraz na dolnej powiece.

Zabiegi rewitalizacji są szczególnie wskazane u osób narażonych na negatywny wpływ takich czynników, jak: zanieczyszczone powietrze, palenie tytoniu (czynne lub bierne), alkohol, niewłaściwa dieta, stres, mała ilość snu czy nadmierna ekspozycja na światło słoneczne.

Jakie okolice?

Dolna i górna powieka, zewnętrzne kąciki oczu, dolina łez.

Jakie zabiegi?

W rewitalizacji okolic oczu stosuje się wiele metod. Do najskuteczniejszych należą:

Jakie efekty?

Efekty zabiegów rewitalizacji skóry wokół oczu (mezoterapia, osocze bogatopłytkowe i derma rolery) widoczne są przeważnie po serii 4-6 zabiegów. Efekty działania toksyny botulinowej widać po 1-2 tygodniach od zabiegu, a kwasu hialuronowego i peelingów – praktycznie od razu.

W zależności od rodzaju zabiegu, efekty utrzymują się przez okres od 6 do 12 miesięcy.